Harrachov - skocznia narciarskaHarrachov to lubiane miasteczko turystyczne położone u podnóża Čertovej Hory w Karkonoszach, zaledwie 4 kilometry od przejścia granicznego w Jakuszycach. Harrachov słynie z kompleksu skoczni narciarskich (skocznia K-185) na stoku Čertovej Hory, na którym rozgrywane są zawody międzynarodowe. Narciarze nierzadko wybierają Ośrodek Narciarski Harrachov – zachęcają ich znakomicie utrzymane trasy biegowe (wokół Harrachova utrzymywana jest pętla narciarska o długości mniej więcej 30 km) i nartostrady, które w przypadkach niedoboru śniegu są sztucznie dośnieżane. Na miejscu wypożyczymy narty, oddamy własne do serwisu bądź skorzystamy z oferty szkółek narciarskich czy instruktorów. Latem szlaki turystyczne i rowerowe pobudzają do aktywnych form odpoczynku.

Atrakcje turystyczne

Wypada również napomknąć o innych atrakcjach. Karkonosze to region szklarski. W Harrachowie do dziś działa Huta Novosad & Syn – to prywatna, druga biorąc pod uwagę wiek huta szkła w Czechach (powstała na początku XVIII stulecia). Po dziś dzień wytwarza się tutaj przedmioty dawnymi metodami. Huta udostępniana jest zwiedzającym.

Czesi słyną z wytwarzania piwa – i w Harrachowie napijemy się tutejszego piwa. Z Hutą Novosad & Syn połączona jest gustowna restauracja z mini-browarem. Piwo warzone jest wprost na oczach gości. Restauracja oferuje tradycyjną kuchnię czeską, a także międzynarodową z obfitym zestawem dań przygotowanych na piwie, przykładowo: tradycyjna golonka, kiełbaski opiekane na czarnym piwie, domowy ser piwny czy marynowane żeberka. Harrachowskie piwo drożdżowe słynie ze swego unikalnego smaku i wysokiej jakości. Lokalne piwo drożdżowe wykorzystywane jest do piwnej kąpieli w działającym przy browarze piwnym Spa. Kąpiel w piwie odmładza i regeneruje skórę.

Będąc w Harrachowie warto również odwiedzić Muzeum Górnictwa i sztolnię. Muzeum znajduje się na wschodnim skraju miasteczka. Można podziwiać w tym miejscu okazy minerałów, wyposażenie i narzędzia wykorzystywane przy wydobyciu jak również fotografie i mapy. Sztolnia o długości około 1000 metrów i można tutaj zobaczyć jak wyglądały miejscowe kopalnie, lokomotywę akumulatorową, wózki kopalniane i kompletną maszynę wyciągową. Trasa wyłożona jest żwirem i oświetlona, średnioroczna temperatura to mniej więcej 7°C (warto zatem zabrać cieplejsze ubrania). Zwiedzanie (z przewodnikiem) trwa około godziny. Koło muzeum biegnie szlak do przyrodniczej perełki Harrachova – wodospadu Mumlavy.

Informacje na podstawie strony: www.harrachov.com.pl

Pogoda
JAKUSZYCE Pogoda
Polecamy:

Noclegi w Karkonoszach

Karkonosze noclegi

Szklarska Poręba noclegi

Szklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój noclegi